GERGİ TAVAN NEDİR?

Bu sorunun cevabı olarak deriz ki, Gergi tavan sadece günümüzdeki şıklığıyla değil tarihten bugüne kadar gelişim süreciyle de incelenmesi gerekir, gergi tavan sistemleri dünyanın ilk tavana uygulanan özel dekorasyon yöntemi olarak bilinmektedir. kadim Roma, antik Yunan ve eski Mısır uygarlıklarındaki Varlıklı kişiler ipek kumaşlardan oturdukları konakların salonlarının zengin durmasını sağlarlardı. Ancak bu eski gergi tavan uygulamalarda birtakım sorunlar meydana gelirdi. Gerdirile bilir özellikte olmayan ipek zamanla sarkar, deforme olur ve yanmaya dayanıklı değildi.

21 Yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte, adeta tavan süsleme geleneği olan gergi tavan sistemleri de gelişti ve günümüzdeki halini aldı. PVC membranlarla uygulanan yanmaya dayanıklı, nemden etkilenmeyen, hijyenik, steril, ısı yalıtımı sağlayan ve şık görünümü artıran bir hale geldi. Gergi tavan uygulama Gösterişli, şık ve de esnek bir yapıya sahip olması günümüz insanının gelir düzeyini zorlamayan ekonomik fiyat avantajı en çok tercih edilen dekoratif aksesuarlardan biri olmasını sağlamıştır.

Gergi tavan sistemi, sıra dışı yapısı ile ısıtılarak istenilen forma girebilen, çeşitli renk ve dokularda özel alüminyum profillerine gerilerek uygulanması tekniğidir. Düz, dairesel ve diğer geometrik formlu tavanların yanı sıra tonoz ve kubbe gibi radyuslu uygulamalara olanak sağlar. Bu esneklik sayesinde her projede kendine has, tavan ve duvarlarda özgün tasarım imkanı sunar. Gergi tavanı sadece görsel bir yapı ya da malzeme olarak düşünmeyin, bura da sağlık ve hijyen de olmazsa olmazlar arasında.

 Tarih'ten Günümüze Gergi Tavan

Hayallerini gerçekleştir